Yükleniyor...

Yeni Aya Giderken

1 Kasım 2021

Yeni bir aya daha girdik ve yılı neredeyse tamamlamak üzereyiz.  Yeni ay ve ay tutulması bu ayın önemli iki olayı. Önce yeni aya giden yolculuktan biraz bahsedelim istiyorum. Sene başından beri yaşanan olaylara göz attığımızda tansiyonun oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Politik kararlar, ekonomik göstergeler, orman yangınları ve pandemi kısıtlamaları derken  uzun döneme yayılan ve yavas seyreden bir değişim süreci içindeyiz. Uranus ve Saturn sabit burçlarda olduğundan değişimin etkileri görece olarak zamana yayılarak gerçekleşiyor. Ancak Kasım ayı itibariyle olayların hızlanacağını ve daha anlaşılır bir sona doğru ilerleyeceğini söyleyebilirim. Bazen “ne olacaksa olsun artık yeter” deriz ya, işte öyle bir zaman dilimine girdik bu ay.

Aksiyon ve hareket gezegeni Mars burç değiştirerek güçlü olduğu Akrep burcundaki seyrine başladı bu hafta. Bu yolculuğun keyifli bir süreci başlattığını söylemek  doğru olmaz. Akrep ölüm ve yeniden doğumu sembolize ettiği için, bu yolculuk pek çok kişi için bitişleri işaret edecektir. Elbette hepimiz kendi konfor alanımızı severiz ve düzenimizin bozulmasından hoşlanmayız. Ama Mars özellikle değişimi tetiklemek üzere hareket edecek Akrep burcunda. Neden mi? Hem içinde bulunduğu burç, hem de diğer gezegenlerle yaptığı kombinasyon nedeniyle.

Öncelikle içinden geçtiği burç (Akrep) itibariyle işlevsel olmayanları hayatımızdan çıkartmak üzere çalışacak. Akrep’in en önemli özelliği zor da olsa dönüşüm sürecini tamamlamaktır. Öyle deneyimler yaşatır ki bize bu süreç; gerçek iç gözlemin ve sorgulamanın ne olduğunu anlarız. Gerçekten neyin gerekli olduğunu acı ile öğreniriz bazen. Mars hayatta kalmamızı sağlayan en ilkel dürtümüzü temsil ettiğine göre; ölüm gibi gelen olaylarla da karşılaşsak, aslında hayatta kalmaya programlı yanımızı görmemizi sağlar. Öğrenmiş ve büyümüş olarak yaşamaya devam ederiz.

Bu yolculukta Mars’ın asıl zorlayıcı olan yanı, Saturn ve Uranus ile yaptığı etkileşim olacak. Aslında daha önce Ocak ayında ve daha sonra da Temmuz aylarında aynı kombinasyon içinde yer aldılar. Bu etkileşimi Jeopolitik olarak değerlendirmek bu yazının konusu olmadığı için, dünyasal olaylardaki etkilerine değinmeyeceğim ancak kişisel olarak hayatlarımızdaki etkisini yadsıyamayız. Sabit burçlarda gerçekleşen bu açı kalıbının mesajı çok net; yerleşlik düzenin içinden geçtiğimiz dönemin ihtiyaçlarını karşılayamadığı gerçeği!

Hepimiz kendimize neyin değişmesi gerektiğini sorsak iyi olur. Elbette bu sorunun cevabını önyargısız bir şekilde, objektif olarak cevaplamamız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Bazı sinyalleri görmek, doğru okumak ve aksiyon almak için koca bir yıl vardı önümüzde. Gerekli adımları atmak için bir sinyal daha geliyor şimdi gökyüzünden. Unutmayalım ki Akrep, ölümü öldürebilme yeteneğini simgeler yani yeniden doğuş demektir. Akrep burcundaki Mars ise yenilik ve özgürlüğün gezegeni Uranus ile, bu göreve gönüllü oluyor şimdi. Bir an durup düşünelim hadi hep birlikte, Ocak ve Temmuz aylarında hayatımızda ne oldu acaba? Nasıl geçti bu yıl genel olarak? Bizde nasıl bir tortu bıraktı yaşanan olaylar? İşte Kasım ve Aralık için bir ipucu size. Yani ipucu geçtiğimiz yılın Ocak ve Temmuz aylarında yaşananlar!!  

Birkaç gün içinde etkili bir yeni ay gerçekleşecek. Şimdiden bir fikir, bir plan oluşmaya başlamış olmalı. Çünkü Merkür gerilemeye başladığı derecesinde hızla ilerliyor bu hafta. Yani aslında içsel olarak bize neyin iyi olacağını, nasıl bir ortamın huzurlu hissettireceğini biliyoruz. “biliyoruz bilmesine de, nasıl yapacağız, kolay mı!” diyenleriniz olacaktır mutlaka. İşte yeni aya yaklaşırken olaylar hızlanacak dememin sebebi de bu zaten. Gökyüzündeki enerji sizin için olayları hızlandıracak merak etmeyin.

Aslında kendi bilinçdışımız sebep olur dışsal olaylara. Biz adım atmaya cesaret edemeyiz, açıkça yüzleşemeyiz ve olayları tatsız sonuca doğru sürükleriz. Birden kısacık bir tetiklenmeyle biter, kopar bazı şeyler. İşte böyle bir dönem başladı bu hafta Mars’ın yolculuğuyla. Yeni ay ve tutulma pek çok gelişmelere gebe hepimiz için. Neyin tohumunun atılacağını anlamak, neyin bitmesi gerektiğini kavramak için birkaç gün dinamik bir zihne ihtiyacımız olacaktır unutmayın. Özellikle Ay’ın, yeni aya giderken Terazi burcundaki enerjisini güzellik, uyum, denge ve huzurun tanımını yapmak için kullanabiliriz.

Gerçeklikten kopmamak kaydıyla, hayalleriden destek almak güzel bir hazırlık aşaması olabilir. Yani ayda buluşmak üzere..

Yorum Ekle