Yükleniyor...

Doğum Saati Belirleme (Rektifikasyon)

Doğum saatinin net olması; doğum haritasının hesaplanmasında ( gezegenlerin ve önemli köşe noktalarının belirlenmesinde) çok önemlidir. Aksi taktirde harita ile ilgili sağlıklı yorum yapılabilmesi mümkün değildir.

Doğum haritası; kişinin dünyaya geldiği andaki gökyüzü konumunun, kağıt üzerine aktarılması olarak düşünülebilir. Bir nevi gökyüzünün fotoğrafının çekilmesi de diyebiliriz. Haritayı çıkarmak için baz alınan üç büyük çember; ekliptik, ufuk çizgisi ve meridyendir.

Doğum haritasındaki tüm evler, bir tam gün boyunca sırayla yükselerek başladığı noktaya geri gelirler. Dünya kendi etrafında 24 saatte yani her 4 dk. 1° döner. Başka bir deyişle astrolojik sembolizmin yorumunda, kişinin 4 dk’lık doğum saati farkı önemli sapmalara neden olabilir. Çünkü 1° bazı öngörü tekniklerinde 1 yılı işaret eder. Bunun yanı sıra haritada gezegenlerin doğru alanlara konumlanması da, doğum saatinin kesinliğine bağlıdır. Bu sebeple harita sahibinin, sağlıklı danışmanlık alabilmesi için doğum saatinin kesinliği önem arz eder.

Bir doğum haritası kişinin ana karakter özelliklerini, eğilimlerini, hayattaki önceliklerini ve önemli olayların dönüm noktalarını barındırır. Doğum saati belirlenecek olan kişinin hayatındaki önemli olaylardan ve fiziksel özelliklerinden yola çıkılarak gerçek doğum saatine en yakın dakikayı bulmak mümkündür. Harita sahibinin verileriyle doğum haritasının eşleşmesi esas konudur. Tıpkı yap-boz parçalarını yerine oturtmak gibi. Ancak üzerinde çalışılan olayların birkaç öngörü tekniği ile eş zamanlı olarak doğum haritasına uyarlanması gerekmektedir. Bu süreç zaman, dikkat, sabır ve ustalık gerektirir.

Rektifisayon için;

- Kişinin maksimum 4 saatlik bir zaman aralığı

-Hayatındaki önemli dönüm noktalarının tarihleri (doğum, evlilik, çocuk sahibi olmak, işe girmek, iflas, önemli terfi, taşınma, ölüm)

-Varsa doğum anında kişiye anlatılan bir doğum hikayesi (bir danışanımda kendisinin “ölü doğum” zannedildiği ama nefes aldığının sonradan fark edildiği hatta kendisi için “çok yaşamaz” denilmesi gibi çarpıcı doğum hikayesi, yükseleni saptamak açısından yardımcı bir unsur olmuştu)

Gereklidir.

Doğum haritasının kişinin kendisine giden yol pusulası olduğunu düşünürsek, doğum saati belirlemenin önemi bir kez daha vurgulanmış oluyor sanırım.