Yükleniyor...

YENİ AY VE CESARET

31 Temmuz 2019

YENİ AY VE CESARET

Aslan burcunda yeni ay gerçekleşiyor bugün. Her zaman her yerde yeni ay için yeni başlangıçları ifade ettiğini okumuşsunuzdur. Öyledir de! Peki, ne için yeni başlangıç ve ne zaman Yeni başlangıç? Hatta söz konusu başlangıcın tanımı nedir? Yeni ayı daha net anlayabilmek için biraz geriye dönerek değerlendirmek gerekebilir.

Geçen sene Aslan/Kova tutulma serisinin sonuncusu, Ağustos ayında 18 derece Aslan burcundaydı. Bu hafta Mars tam 18 derece Aslan burcunda “tanrının parmağı” adı verilen açı kalıbını oluşturuyor. Venus’un de aynı burçta ilerlediğini düşündüğümüzde, geçen seneden bu yana devam eden olaylar, çözülmesi gereken konular bu dönemde tamamlanacak diyebiliriz. Merkür de Yengeç burcunda gerileyerek, kurduğumuz bağların sağlamlığını gözden geçirmemize neden oldu. Aile, kökler, geçmiş, anılar, sarmalanma ihtiyacı hepsi birden son 20 gündür bir yük olarak bizi meşgul etmiştir bu süreçte.

Tanrının parmağı açı kalıbının iki ucunda yer alan gezegenlerin her ikisi de çok kuvvetli ve ağır ilerleyen gezegenler. Başka bir ifadeyle etkileri uzun soluklu ve zorlayıcı. Biri Saturn diğeri Neptun. Pek çoğumuz duygusal olarak hassasiyet, zorlanma, hatta belki de kendini geri çekme ihtiyacı duymuş olabilir. Bu açı kalıbının zorlayıcılığı da burada zaten. Yol ayrımında durup hangi yönü seçeceğini bilememek. Bocalama ve ikilem. Birini seçtiğinde aklının diğer seçenekte kalması gibi bir duygudur bu. Gökyüzündeki bu enerjiyi başarılı kullanmak, ruhsal olarak olgunluğa erişmekle olabilir ancak. O zaman hedeflediğimiz yöne doğru sistemli ve kararlı adımlarla ilerlememiz çok daha kolay olur.

Bunun yanı sıra yeni ayın Uranus ile etkileşimi de durumu pek kolaylaştırmıyor elbette. İlişkilerde canlılık, yenilik, farklılık arayışı ikilemi arttırıyor diyebiliriz. Yeni sulara mı yelken açsam, mevcudu mu korusam? Eski yaraları sarıp mı ilerlesem, yoksa kabuğuma mı çekilsem? Venus’un Uranus ve Kayron ikilisi ile dansı, bu hafta ilişki problemlerinin ana konumuzdan biri olduğunu işaret ediyor. Artık geri dönüş yok, köprüler atıldı. Mevcut durum korunuyor gibi görünse de, eski duyguyu ve heyecanı yakalamak mümkün görünmüyor. Merkür’ün de Aslan’dan Yengeç’e gerilediğini unutmamak gerekiyor.

İlhamlarımız ve geleceğe yönelik arzularımız, duygusal yaşamımızın kalitesini destekliyor mu? Merkür gerilemesi boyunca bunu beynimizin içinde dolaştırıp durmuş olmalıyız. Kiminle ortaklık yapmalıyım? ister iş ortaklığı, ister hayat ortaklığı, fark etmez. Kendimi hangi partnerle güvende hissediyorum? Kiminle ilişkim beni gerçekten doyuruyor? Tüm bunların cevabı artık zihnimize yükselmiş olmalı. Karanlık ay ve Mars’ın Aslan burcundaki seyri, 2018 yılından bu yana gündemimizde olan konuları tamamlayıp aydınlatmaya yardımcı olmuştur. Bir kararla veya yeni bir fikirle hangi yöne adım atılacağı daha net belirmiştir zihnimizde.  Artık bir sayfa kapanıyor.

Bardağın dolu tarafından bakarsak; hem Venus hem de Mars’ın Aslan enerjisi ile yeni ayın içinde olması, neşe ve coşku getirecektir mutlaka. İçimiz kıpır kıpır kendimizden emin yeni aşklara yelken açıp, hayalini kurduğumuz ilişkinin kollarına atmak isteriz kendimizi. Sonuçta gökyüzü bize destek, kim tutabilir ki bizi.. Güneş Aslan’da, Jupiter Yay’da, Neptün Balık’ta, Saturn Oğlak’ta, Venus ve Mars hoşlandıkları burçtalar.. Yani sadece bir açıdan bakıldığında gökyüzünde herkes mutlu da diyebiliriz. Doldurun yelkenleri…

Yeni ay enerjisi çok kısa bir süre sonra Jupiter’e taşınacak ve yeni fırsatlar yaratacak bizim için. Eğer o kapıdan geçebilirsek, bizi farklı deneyimlere taşıyacak olan fırsatlar kapımızda.

Bu yeni ay gerçekten yeni bir tohum fırsatı barındırıyor içinde. Ancak, bu fırsatları yakalayabilmek için, son dakikaya bırakılmış işlerin kelimenin tam anlamıyla bitirilmesi de gerekiyor. Şahsen ben, hem Merkür’ün burç değiştirerek gerilemesini, hem de tanrının parmağı açı kalıbının bu yeni ay ile ilişkisini önemli buluyorum. Yeni ayın mesajını ruhsal büyüme fırsatı olarak okuyorum. Seçimler hepimiz için zor ama bir o kadar da büyütücü nitelikte oluyordur eminim. Gerçek ihtiyaçlarımızın ne olduğunu anlamak başlı başına kendi sorumluluğumuzu almak demektir bana göre. Aslında düşündüğümüzde “İhtiyacım nedir?” sorusunu soracak kıvama gelmek bile bir olgunluk. Çoğumuz günlük telaşın içinde bu soruyu bile sormadan, gün kurtararak yaşadığımız için, aslında “kendimizi” erteliyoruz her zaman. Suni hedefleri oldurma gayreti içinde yuvarlanıp gidiyoruz. Aslan cesaretin burcudur, Mars savaşçı gezegendir. Bu yeni ay, başroldeki Mars’a kendini bulma cesaretini öğretiyor. Peki biz bu titreşimlerin ışığında kendimiz olma cesaretini gösterebilecek miyiz?

Yorum Ekle