Yükleniyor...

MERKÜR GERİLEMESİ VE KENDİNE DOĞRU AKMAK

16 Şubat 2020

Oğlak enerjisi iyice yoğunlaşmaya başladı bugünlerde. Mars da bugün itibariyle bu yolculuğa eşlik ediyor. Oğlak burcu mevsim olarak kara kışın ortasını temsil eder. Elde etmek istediğimiz konular için disiplini ve planlı olmayı sembolize eder. Kışın ortasında bahara hazırlanmak da sabır ister, güçlüklerle mücadele ister. Oğlak zamanın efendisi olduğu için, zamanın değerini ve önemini bize hatırlatır. Şimdi bu burca savaş gezegeni Mars da eklendi.  Bir şeylerin fitili ateşlenecek, olaylar biraz daha hız kazanacak.

Günümüzde teknoloji hız üzerine yani zaman üzerine kurgulanmış durumda. En hızlı internet, en hızlı uçak, en hızlı işgücü (robotlar).. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Sosyal medyada yapılan paylaşım sayıları da haftada 1 veya 2 paylaşımdan günde 3 veya 4 paylaşıma çıktı. Her şeyin içi boşaldı ve gittikçe anlamsızlaşmaya başladı. Yaptığımız işin, paylaştığımız mesajların anlamları kayboldu. Amaç daha hızlı ve daha çok paylaşım haline geldi. Hangimiz zamana karşı zafer elde edebiliriz ki?

 Soru: O zaman bu kadar etkin olan gezegenlerin Oğlak enerjisiyle bize anlatmak istediği şey nedir?

Cevap: Biraz yavaşlayıp ne yaptığımıza bakmak ve doğru hedefe doğru strateji ile mi ilerliyoruz kontrol etmemizi sağlamak.

Şimdi biraz açalım cevabı;

Saturn bu gezegenlerin içinde en güçlü olanı, hatta Oğlak’ın son derecelerinde daha da güçlü. Saturn’un bize zamanı öğretmek konusunda ilginç taktikleri var. Engeller çıkarmak, kısıtlamak, mevcut olanı elimizden alarak kıtlık duygusu yaratmak gibi pek de sevimli olmayan yöntemler uyguluyor. Bunu bize kötülük olsun diye yapmıyor elbette. Disiplin ve sabır geliştirmek adına, doğru hedef belirlemek ve korkularımızı yenebilmek adına yaşatıyor bunları bize.

Kendi doğamıza uygun şekilde hareket ettiğimizde başarı elde edebiliriz ancak. Bize iki beden büyük veya küçük bir ceketi giydiğimizde nasıl komik görünürsek, bize uygun olmayan işte da aynı şekilde sakil dururuz. Toplum önünde kendi doğamızı yansıtmamız gerekir her zaman. “Göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün” sözü bu konuyu çok iyi açıklıyor sanırım. Sonuçta toplumsal rolümüzün ne olduğunu bulma yolculuğudur Oğlak.. Zorlu bir dağ tırmanışıdır.

Bugün Mars yüceldiği Oğlak burcuna giriş yapıyor ve Güney Ay Düğümü ile kavuşuma ilerliyor. Eski kavgalar, eski korkular, eski hedefler gündeme gelebilir yeniden. Eş zamanlı olarak Merkür de Balık burcunda geri gitmeye başlıyor. İki gökyüzü olayını birlikte okumaya çalışırsak, zorlu ve karmaşık bir sürecin içine girdiğimizi söylemek yanlış olmaz. İçinden çıkmaya çalıştığımız zorlu koşullar ve anlam arayışı devam edecek bir süre. Merkür’ün en çok zorlandığı burçtaki seyri işi daha da karmaşık hale getiriyor kuşkusuz. Bunun iyi tarafı, duygusal olarak bağlandığımız konular varsa bunların neler olduğunu saptayabilmektir.

Duygusal olarak bağlanmaktan şunu kastediyorum: Bazen geçmişte yaşarız ve geçmişin hayaletleriyle savaşır dururuz. Hayalet deyince kötü anılar gelmesin aklınıza. Eski mutlu anılara saplanıp kalmak da geçmişte yaşamaktır. Bunun tam aksi; kin ve intikam duygusuyla geçmişte yaşayıp kalmak da aynı hayaletle boğuşmaktır. Her ikisi de bizi yarına ulaşmaktan alıkoyar. Bir nevi yanlış hedeftir. Enerjimizi kaptırırız ve bir türlü ilerleyemeyiz.

 Artık bize hizmet etmeyecek şeyleri düzeltmeye çalışmak enerjimizi tüketmek ve zaman kaybetmek demektir. Merkür gerilemesini ve Mars Ay düğümü kavuşumunu duygusal olarak bağlandığımız geçmiş hikayelerimizden özgürleşme fırsatı olarak değerlendirebiliriz.

Balık burcunda gerileyen Merkür eski alışkanlıklarımız ve hayatın değişimine verdiğimiz tepkiyi düşünüp değerlendirmemizi ister. Mars da geçmiş kavgalarımızdan kurtulma fırsatı sunduğuna göre, kendimize yeni bir yöntem geliştirerek yola devam etsek iyi olur. Gökyüzünde artık Yay enerjisi yok. Optimistlik, yarına havale etmek, ya da bardağın dolu tarafını görmeyi bırakmak gerekiyor. Ciddiyetle işe sarılmak ve savaş alanını doğru saptamak gerekiyor.

Bazen okuduklarımızdan duyduklarımızdan etkilenip, başımıza kötü şeylerin geleceği endişesi yaşıyoruz. Bu sadece astrolojik yorumlar için değil, haber başlıklarından da kaynaklanabiliyor. Bir parça umutsuzlukla yine mi felaket haberi ya da yorumu diye düşünüyoruz. Eğer konu haberse zaten yaşanmış veya yaşanmakta olan bir şeyden bahsediyoruz demektir. Bana göre yapmamız gereken şey yaşananlardan bir anlam çıkartmak ve ders almaktır. Oğlak en sert kışın ortasında bile bahar için hazırlanır unutmayın. Sabır ve disiplin bunun için Oğlak burcunun işidir. Aklımızda tutmamız gereken nokta burası! Umutsuzluk ve kurban psikolojisi bizi yarına taşımaz, taşıyamaz.

Diğer taraftan Güneş Kova burcunda. Yani gökyüzünde yarını, yenilenmeyi, geleceği sembolize eden bir enerji var. Sürekli yenilenmeyi ve yarına adapte olmayı anlatır Kova burcu. Bu durumda Merkür ve Mars enerjisini geçmişin koşullanmalarından kurtulmak ve yarına daha kolay adapte olmak için kullanabiliriz kolaylıkla. Duygusal ve zihinsel dengeye meydan okuyup, korkularımızla savaşabiliriz bu dönemde. Kova özgürlüğün burcu olduğuna göre, özgürlüğe giden yolu bulmak adına, 21 günlük Merkür yolculuğuyla kendimize doğru akmaya başlasak iyi olur. Keyifli yolculuklar dilerim. 

Yorum Ekle