Yükleniyor...

KOVA YENİ AYI

23 Ocak 2020

Hafta sonuna yeni ay enerjisi ile giriyoruz. Kova burcunun ilk derecelerinde gerçekleşen yeni ay 29 günlük yeni bir döngüyü başlatacak. Ama öncesinde hayatımızın hangi alanında yeniye yer açmak için düzenleme yapmamız gerektiğini düşünsek iyi olur sanırım. Karanlık ay fazı bu ay oldukça ilginç bir dizilimle gerçekleşiyor. Oğlak burcunda yer alan Saturn ve Pluto, Ay tarafından örtülecek (okültasyon) yani görünmez olacaklar. Buna bir çeşit tutulma da diyebiliriz.  

Karanlık ay fazının bırakma ve yeniye hazırlık fazı olduğunu artık hemen hemen her yerde okuyorsunuz. Ama bu sefer durum biraz farklı. Çünkü Ay Pluto ve Ay Saturn okültasyonu karanlık ay fazında gerçekleşiyor. Hem Oğlak enerjisinin hem de çok kuvvetli iki gezegenin hazırladığı ortama iyice dikkat çekilmesinden bahsediyoruz bu dönemde. Neden yeni ay öncesi ve bu kadar kuvvetli iki gezegenle gerçekleşiyor bu durum dersiniz? Nereye hazırlanıyoruz?

Bir çeşit tutulma enerjisi olan okültasyon; Pluto ve Saturn’un temsil ettiği konulara vurgu yapacak anlamına gelir. Her iki gezegenin temsil ettiği konuların zemini karanlık ay döneminde oluşuyor diyebiliriz.

Neden önemli bu iki gezegen?

Pluto derin evrimsel bir güç kaynağıdır. Çürüme, ölüm, yenilenme ve dönüşümü sembolize eder. Saturn ise kısıtlanma, daralma, engel, gecikmeler ile ilişkilendirilir. Saturn bizim yapılandırma fonksiyonumuzdur. Bu durumda karanlık ay fazında, Ay’ın bu iki gezegenle yaptığı okültasyon hayatımızdaki bazı şeylerin yeniden inşa edilmek üzere yıkılması gerektiğine işaret ediyor.

Genelde Pluto’nun sembolize ettiği türden bir değişimi hayatımızda gerçekleştirmek için gönüllü olmayız. Günün sonunda ölüm gezegeninden bahsediyoruz. Bize yaşatacağı deneyimler gerçek bir ölüm olmasa da bize ölüm gibi gelen olaylar olacaktır. Böyle bir şeye kim gönüllü olmak ister ki! Saturn ise bizden “kan” ve “ter” ister. Hazır hayat akıp giderken, neden canımızı dişimize takıp koşturalım ki! Yuvarlanıp gidiyoruz işte, öyle değil mi? Ama maalesef şu anki gökyüzü konumu, bu tavrımızın artık işe yaramayacağını işaret ediyor. Bu sebeple Ay tutulmasının hemen ardından gerçekleşen karanlık ay fazında, buna benzer bir tutulma etkisi altındayız. Dönüşüm şart ve bize uygun yeni bir hayatın tohumlarının atılması için bazı yapıların yıkılması gerekli.

Elbette hayat tarzımızda yapacağımız değişimler beraberinde korkuyu da getirecektir. Bildiğimiz alıştığımız şeyleri yapmak, bilmediğimiz yeniyi deneyimlemekten daha kolay gelir insana. Ancak bu davranış modeli kolay olduğu kadar, gelişimimize de engel teşkil eder. Ruh her zaman gelişmek ve ilerlemek ister. Bu yüzden hayat monotonlaştığı zaman, kaşıntı başlar ve macera bizi çağırır. Yeni bir aşk, yeni bir iş, yeni bir çevre, yeni bir ev gibi değişimlere ihtiyaç duyarız. Hiçbirini yapamazsak gardırop yenileriz.  

Bundan daha fazlası yaşanıyor içinden geçtiğimiz bu dönemde. Dünya da enerjisini değiştiriyor ve kendi bilincini daha üst bir frekansa ayarlamaya çalışıyor. İşte Pluto ve Saturn’un kavuşumu bu yeni dönemin tohumlarının atıldığı bir dönem.

Dünyanın her yerinde bizim henüz bilmediğimiz birtakım gelişmeler kapalı kapılar ardında yaşanıyor. Yeni bir düzen ve yaşam tarzı ile devam edecek insanlık. Teknolojik gelişmeler, doğa olayları, yeni keşifler, yeni ekonomik düzen derken hayatımız bambaşka bir yaşam formuna evrilecek. Biz de her zaman olduğu gibi adapte olup devam edeceğiz hayata. Kimilerimiz yeni düzene daha kolay uyum sağlarken, kimilerimiz ise daha zor adapte olacak elbette. Günün sonunda herkes kendi kapasitesi kadar karşılayabilir hayatı. İşte böyle bir dönemin başlangıcına ışık tutuluyor gökyüzünde bu hafta.

Ay Güneş ile kavuşup yeni ay enerjisini göndermeye başladığında içimizde özgürleşme ve yeniye yolculuk çığlıkları yükselecek. Kova en insancıl burçtur. Toplumsal ilerlemeyi temsil eder. Kova burcunda yeni ay olduğuna göre içinde bulunduğumuz gruplarla bağ kurma ihtiyacımız da açığa çıkacak demektir.

Şimdi kalıplar yıkılıp, işlevsel olmayan şeyleri hayatımızdan çıkartmak durumunda olduğumuza göre işe nerden başlayacağız dersiniz.. Bunun için her birimiz üzerimize düşen görevi yapıp, kimliğimizle toplumsal rolümüzün uyumunu araştıracağız. İçinde bulunduğumuz gruplar, sosyal çevre bize ne kadar uygun? Doğru muhitte mi yaşıyoruz? Görüştüğümüz kişiler, arkadaşlarımız, yaşadığımız çevre kişiliğimizi yansıtıyor mu, yoksa sadece durumu idare etmeye mi çalışıyoruz? Cevaplar sadece sizde..

Bana göre yeni ay enerjisinin Uranus ile etkileşimi, daha iyi yaşam koşullarına doğru ilerleme çağrısıdır. Sadece Uranus değil, Venus ve Mars da sürtüşme halinde olacaklar gökyüzünde bu hafta. Bu durumda sadece kendimizi anlamak değil, bizim dışımızdaki kişilerin de değer yargılarını anlamak önemli olabilir böyle bir süreçten geçerken.

Kısacası bu yeni ayın mesajı geleceğe odaklanmak. An itibariyle yaşanan problemlere, engellere ve bastırılmış tüm acılara rağmen sadece geleceğe odaklanmak. Eğer odağımızı içinden geçtiğimiz sıkıntılara kaydırırsak, rotadan çıkacağımız kesin. Bu da bizi kurban psikolojine sürükler ve bu enerjiyi yanlış kullanmış oluruz.

Düzeltilmesi gereken konuları saptamak ve üzerinde çalışmak yeni ay enerjisini akıllıca kullanmanın en iyi yolu bence. Sanırım sorulması gereken soruları biliyorsunuz artık.

Baş gözün baktığı yere döner, vücut da başın döndüğü yere yönelir.  Yönümüzü yarına çevirebilmek dileğiyle..

Yorum Ekle