Yükleniyor...

Kova Burcunda Yeni Ay

12 Şubat 2021

Şubat yeni ayı Kova burcunda gezegen yığılmasıyla gerçekleşti. Günün temasını ise, gökyüzüne uzun zamandır hakim olan Saturn oluşturuyor. Bu sebeple öncelikle Saturn gezegenini anlamakta fayda var. Zamanın efendisi olarak da bilinen Saturn; kısıtlamalar, engeller ve sorumlulukları sembolize eder. Zor yollardan öğreten bu gezegen, disiplin ve sabır ile şekillendirir hepimizi. Kişisel haritalarımızda her nerede yer alıyorsa “geç açan çiçek” olarak da düşünebiliriz hayatımızın o alanını.

Bu yeni ayda tohum Saturn gezegeni ile atılıyor. Kova burcunda hem Güneş ve Ay hem de Jupiter ve Venus birleşerek kısa bir döngüyü başlatmış oluyorlar. Kova enerjisinin grup enerjisi olduğunu düşünürsek, bu tohumlama içinde yer aldığımız gruplarla da bağlantılı olacaktır. Kova - Aslan aksı birbirleriyle bir bütündür zodyakta (zıtlıkların birliği). Aslan sahnedeki ışıktır, kova ise onu izleyen topluluktur. Bu yeni tohumlamayı biraz da bu gözle değerlendirelim isterseniz.

Kendimizi gerçekleştirebilmek için inançlarımızı, ilhamlarımızı, umutlarımızı ve hayallerimizi sorgulayacağız. Sergilediğimiz performansın doğru izleyici ile buluşup buluşmaması da bizim için önemli olacaktır ister istemez. Acaba özgür bir sahne performansı sergileyebilecek miyiz dersiniz? Saturn ile Kendimizi kısıtlanmış, daralmış ve engellenmiş hissetmemiz içten bile değil. Sorumluluklarla, kurallarla, mahalle baskısıyla veya pandemi nedeniyle olabilir bu engellenmişlik hissi! Sebep ne olursa olsun, duygumuz kısıtlanma duygusu olacaktır.

Saturn güçlü olduğu Kova burcundayken sosyal hayatımızda, bulunduğumuz çevreye katkımızı, ilişkilerimizi gözden geçirmeyi, sadeleşmeyi ve hatta öncelikleri belirlememizi ister. Amacı bize zorluk çıkartmaktan öte, bu duygu aracılığıyla hayatımıza düzen vermemizi sağlamaktır. Bizden istenen zamana dayanan sağlam bir yapı oluşturmamızdır. Ama hayatın değişen düzeni içinde işlevsel olmayan yapıların da revize edilmesi gerekir. İşte bu yıl böyle bir yıl. Saturn Uranus kavgası bu revizyona sebep olacak hepimizin hayatında.

Öncelikleri belirleyip sadeleşmemize yardımcı olacak bir kombinasyon da; Jupiter ve Venus kavuşumu olacak şüphesiz. İki iyicil gezegen yeni ay enerjisine destek olacaklar. Arzular canlanacak, iyimserlik artacak ve ilişkiler ön planda olacak.

Acaba Aslan’ın sahnesinde aşka dair bir oyun mu sergilenecek dersiniz?

Gönüller bunu isteyecek şüphesiz ama hayatın başka planları da olabilir arka planda. Yıla hakim olan Uranus Saturn etkileşimi bizi seçim yapmaya zorlayacak. Uranus’un tüm Kova dizilimine gönderdiği titreşim, mücadeleyi sembolize ediyor. Ana tema özgürleşme üzerine olacak. Hem Kova hem de Uranus diğer tüm özelliklerinin yanı sıra, ayrılığı, kopuşu, bağımsızlığı da sembolize ediyor.

Merkür’ün de bu dizilimin içinde gerilemesi; kendince farklı bir ton yükleyecek bu döneme. Hava elementindeki gerileme hem eğlenceli hem de rahatsız edici bir süreçtir aslına bakarsanız. Merkür’ün bu hareketi duygusal bir süreç değildir!

Venus Jupiter kavuşumunu tamamen ilişkilere bağlayan yorumlar okumuşsunuzdur mutlaka. Ancak gökyüzünün tamamı duygusal tondan ziyade sosyal çevreden duyulan rahatsızlıkla alakalı bana göre. Bu dönemde Venüs’un vurguladığı ilişki romantizmin çok ötesinde. Doğru kabilede yaşayıp, yaşamadığımızı değerlendireceğiz. Sokrates’in söylediği gibi “sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez”. Ancak dikkat! Merkür’ün bu hareketi, en basit seviyede yapılan değerlendirmelerde bile hayatı kabusa çevirebilir. Altı gezegenin Kova burcunda dizlimi bu sorgulamyı hayatın her alanına yansıtacak ve gelecek ile ilgili muhasebeyi gündeme taşıyacaktır.

Diğer yandan tüm gezgenler 360 derecelik dairenin 120 derecelik kısmına sıkışmış durumda. Bu öyle bir enerji yoğunludur ki;  küçücük bir tohumu verimli bir ağaca dönüştürebilir. Doğanın içinde olanlar bilirler; ağaç budanmadıkça mahsul verip sağlıklı büyüyemez. Geleceğimizi amaçlarımız doğrultusunda gerçekleştirebilmemiz, uygun sosyal çevrede olabilir. Aynı yöne bakmadığımız, amacımızı desteklemeyen kişilerle yollarımız ister istemez ayrılabilir bu süreçte. Ancak gelişen kimliğimize uygun yeni insanlar girecektir hayatımıza. Yeni gruplar oluşacaktır hayatın içinde akarken.

Kova enerjisi modern yarınlara işaret ediyor şüphesiz. Peki biz bu yeni ayda  durumun adını net olarak koyabilecek miyiz derseniz. Cevap: Hayır, henüz değil. Heyacan, sabırsızlık, telaş hissetsek de biraz daha sabır ve sakinlik şart. Aktif bir halde pasif kalmayı öneririm. Yani emin olduğunuz aksiyon planlarınız için  araştırma yaparak, strateji geliştirmek akıllıca olabilir, tıpkı sahadan önce masa başı işlerini hazırlamak gibi…

Güzel başlangıçlar dilerim..

Yorum Ekle