Yükleniyor...

BOĞA DOLUNAYI VE BEDENDE OLABİLMEK

11 Kasım 2019

Merkür Güneş kavuşumunun hemen ardından bir dolunay gerçekleşiyor bu hafta. Akrep burcunda gerileyen Merkür’ün Güneş ile buluşması bir çeşit tohumlanma dönemidir. Son dönemde yaşananların değerlendirilmesi yapılır. Bu noktada keskin bir iç gözlem tüm zihni kuşatır. Bir nevi bilinç eşiği de diyebiliriz buna.  İhtiyaç duyduğumuz çözümlerin ne olduğunu anlamaya başlarız.

Akrep enerjisini yoğun olarak hissettiğimiz bu dönemde geçmişin izleri, tatsız duygular, şahit olduğumuz olayların yoğunluğu ya da güç savaşları derken, kendimizi sıkışmış ve/veya engellenmiş hissetmiş olabiliriz. Dolunaylar her ne kadar duygusal krizleri yansıtsa da, Boğa dolunayı biraz nefes aldıracak bir enerjiye sahip bana göre. Boğa 5 duyu, huzur ve keyif ile ilgili bir burçtur. Bu nedenle dolunay; Merkür’ün derin analizinden ve bulduğu çözümleri uygulamaya koyma telaşından uzaklaştırıp nefes almamızı sağlayabilir. “Şimdi ve burada kök salalım” der Boğa arketipi.  “Biraz tadını çıkartalım bu anın” talebiyle yaşar hayatı.

Akrep güçtür, Boğa ise huzuru sembolize eder. Bu dolunayda gerçek huzura içsel gücü keşfettiğimizde ulaşabileceğimizi anlamamız gerekiyor.

Bu enerjiyle birlikte Jupiter Mars etkileşimi de gökyüzüne hakim olan temalardan. Jupiter galaktik merkezde, bize kendi evrenimizin dışındaki dünyanın varlığını işaret ediyor. Pek çoğumuz değişen şartların farkındayız ve adım atacak gücü bulmaya çalışıyoruz. Şimdi savaşma gücümüzü daha rahat ortaya koyabileceğimiz bir enerji var gökyüzünde. Jupiter Mars etkileşimini “korkuyu hisset ama yine de üzerine git” şeklinde yorumlayabiliriz. Engelleri ve kısıtlamaları düşünmeden, fırsatları görebilmek bu enerjiyi olumlu kullanabilmenin anahtarı.

Mars Terazi burcunda kibar bir diplomattır. Savaşçının elindeki kılıç değil, kalemdir. İşin içine her zaman ilişki teması girer. Kısacası bu dolunayda, “ulaştığımız sonuçlar bizi hangi ortaklıklara taşıyacak?” gibi bir soru yöneltebiliriz kendimize.

Kendi dünyamızı ne kadar ve hangi sınırlara kadar genişleteceğiz?

“Eski” evrenimiz nasıl bir “yeniye” doğru ve kiminle dönüşecek?

Dolunaydan sonraki Merkür’ün gerileme fazını, aktif bir şekilde işlerin altyapısını hazırlayarak geçirebiliriz. Unutmayın, bu dönemde yaptığımız küçük sohbetler günün sonunda büyük işlere dönüşebilir. İşin içinde bizi farklı ufuklara taşımaya can atan bir Jupiter var. Üstelik cesaret gezegeni kendisine destek olmak için hazırda bekliyor. Önünde duran tüm engelleri aşmış bir şekilde, ilerlemeye devam ediyor. Bizim yapmamız gereken tek şey, geçmişin travmasını ve geleceğin kaygısını bir kenara bırakıp bugün burada olmak. Hayata kısacık bir dolunay molası vermek ve bedenin ihtiyacına kulak verip dinlenmek. Bu dinlemek koltukta boş boş oturup cips yemek değil tabi. İsteyen bu şekilde de geçirebilir elbette bu haftayı. Benim kastettiğim zihne yükselen duygusal baskıya dur diyebilmek. Başka bir deyişle geçmiş hesaplaşmaları, güç savaşlarını, yenilgilerin acısını hafifletecek çözümlerle kendimizi şımartmak. Hepsi bu!

Şimdi biraz bedende olma zamanı. Biraz huzur bulma zamanı.

Aslına bakarsanız geçmişin acısından ve geleceğin kaygısından özgürleşmeyi başardığımızda; Boğa’nın son noktasına yani sonsuz huzura da erişmiş oluruz.

İyi haftalar

Yorum Ekle