Yükleniyor...

BAŞAK DOLUNAYI

9 Mart 2020

Bu akşam Başak burcunda dolunay gerçekleşiyor. Neptun enerjisi dolunay ile harmanlanarak kendini hissettirecek. Biraz illüzyon, biraz hassasiyet, biraz da sürüklenme duygusu diyebiliriz buna. Dolunay esnasında Venus ve Uranus’un kavuşumu da gökyüzünde önemli bir etki oluşturduğu için beraber yorumlamak daha doğru olacaktır bu dolunayı.

Balık burcunun şefkat, merhamet ve birlik bilinci ile Başak burcunun somut düzlemde detaycı sistematiği, dengelenmeye çalışacak bu dolunayda. Bu iki burç paranın iki yüzü gibidirler, biri diğerini bütünler aslında. Birlik duygusuna ulaşmaya çalışmak, dünyevi işlerden geçer. Başak hizmet üzerinden kendini mükemmelleştirmek ister. Tüm amacı yaptığı işin ustası olmaktır. Bir işin ustası olmak ise tekrar tekrar, en ince detayına kadar üzerinde uğraşmakla olur. Bir işe yoğunlaşıp onu en mükemmel haliyle topluma sunduğunda zaten insanlığa hizmet etmiş olursun. Böylece ortaya büyük bir şefkat enerjisi çıkar.

Bu dolunayın amacı da kendimizi arındırarak teslimiyeti sağlamak bana göre. Bu teslimiyet ise merhamet ve şefkat duygusuyla gelebilir ancak. Karşılık beklemeden en iyi yaptığımız şey ile verimli olmak ve böylece şefkat ve merhamet duygusunu geliştirmek… İçinden geçtiğimiz şu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey de bu değil mi zaten.. Sahte değer yargılarıyla, üzerimize oturmayan bize ait olmayan mevkilerle, kazanımlarla kirlendik ve yozlaştık zaman içinde. Sözüm ona kurtarmaya çalışırken kendi sistemimizi dayattık, zorbalaştık belki de.. İşte bu dolunay enerjisi içimizdeki merhametin uyanmasına yardımcı olan bir mesajla dolu bu hafta.

Peki Uranus ve Venus bu dolunaya nasıl eşlik ediyor dersiniz?

Venus aşk, sevgi, şehvet, beş duyuyla hissettiğimiz her şey. Uranus ise aydınlanma, yenilik, ani değişim. Bu durumda sevgiyi algılayış biçimimizde değişimden söz edebiliriz. Sadece sevgi değil, toplumla kurduğumuz ilişki ve değer yargılarımızda da bir değişim olacaktır bu dönemde. Benim fikrim Venus’un aradığı huzur ve dinginliğin önce bedende başlayacağı yönünde. Beden gevşemeyi başardığında zihnen uyanış arkasından gelecektir şüphesiz. Merkür sezgiyi zihnimizle birleştirmeyi öğretti geçtiğimiz üç haftalık dönemde. Şimdi Kova burcunda ileri gitmek üzere durmasıyla birlikte, parçaları birleştirmemiz kolaylaşacaktır.

Tüm bu tabloya bakılınca gerçek ihtiyaçlarımızın ne olduğunu anlayabilmemiz ve madalyonun her iki tarafını da görebilmemiz mümkün. Elbette işaretleri doğru yorumlayabilenlerimiz için. Ancak kuyruk dik ve kibirle kabaran insana ilham zor gelir hatırlatırım! İşte o zaman, kafa karışıklığı, sürüklenme ve hayal kırıklığı kaçınılmaz olur.

Tüm yaşananlara bakınca kaos ve karamsarlığın daha ağır bastığı günler yaşıyoruz bu doğru. Ancak dolunayın enerjisini kaçış, küskünlük veya söylenme şeklinde kullanırsak, enerjiyi boşa harcamış oluruz. Bu kadar yoğun Oğlak enerjisiyle karamsar tablo ve korku aşılayan haberleri satın almak yerine, kaosun içindeki güzelliği ve düzeni görmeyi seçersek kendimizi şifalandırmış oluruz. Venüs boğa burcunda Uranus ile birlikte bu güzelliğe ışık tutuyor unutmayın.

Başak usta çırak ilişkisiyle mükemmel olmamızı ister. Bir işte usta olmak; o işi tekrar tekrar yılmadan, usanmadan yapmaktan geçer. Hayatın ustası olmak, yani kendimizi mükemmelleştirmek, bize özgü nitelikleri sistematik şekilde geliştirmeye gönüllü olmakla olur ancak.

Başak dolunayı; yeteneğimizin olduğu alanda tevazuyla çalışıp, birlik duygusuna ulaşmamızı istiyor bizden. Ancak o zaman hayatta ihtiyaç duyduğumuz huzuru, dinginliği ve şükran duygusunu yakalayabiliriz.

İyi haftalar

Yorum Ekle