Yükleniyor...

AKREP DOLUNAYI VE CESARET

7 Mayıs 2020

 

Akrep burcunda dolunay oluşuyor bugün. Boğa/Akrep aksındaki ışıklar bize hayatımızın kalitesini sorgulatacak. Gerçekten bizi tatmin eden şeylere sahip miyiz, yoksa bazı şeylere sadece güç veya güvenlik duygusu için mi sahip olmaya çalışıyoruz?

İkizlerdeki durağan Venüs ile gerçek bir sorgulama dönemine girmiş olacağız bu dolunayla birlikte. Peki bu kadar kolay olur mu dersiniz aradığımız cevapları bulmak. Pek sanmıyorum. Çünkü Neptün bu dolunayda fazlasıyla etkin olacak. İlişkilerimizde ne kadar samimiyiz, sadece sosyalleşmek için mi yüzeysel ilişkiler kuruyoruz? Bu gibi soruların beynimizde dönüp durduğu bir dolunay haftası bu. Neptün bu konulara sisli bir ortamdan bakmamıza neden oluyor. Hemen vesvese ve kuruntu sarıveriyor bizi.

Hepimizin bildiği gibi dolunay duygusal krizleri işaret eder. Akrep ise zodyaktaki en derin burçtur, içsel gücümüzü keşfetmemizi ister. Bu da ancak çok keskin bir iç gözlemle mümkündür.

Venüs ve Neptün’ün bu dolunaya katkıları ise, toplumla kurduğumuz ilişkinin kalitesini sorgulatmak. En hassas gezegenlerden biri olan Ay’ın Akrep gibi ölümü sembolize eden bir burçta rahat olmayacağını söylemem gerekir.

İkizler enerjisinin ön plana çıkacağı yeni bir dönem dolunay ile başlıyor bu hafta. Lokal çevre en önemli konular arasında. Zaten hepimiz evlerdeyiz, komşularımızın farkına vardık. Yaşadığımız çevredeki esnafın farkına vardık. Günlük hayatın dilini öğrenme vakti gelmiş olabilir hepimiz için. Bulunduğumuz çevrede bizi doyuran ilişkilerde var olmayı deneyimleyeceğiz bir süre. Belki herkese iyi gelecek kim bilir!

Neptün Venüs karesi, özellikle Venüs geri giderken baş etmesi zor bir enerji olabilir. Ne de olsa dolunay zorlayıcı bir gökyüzü olayı. Pek çok bilinç dışı temanın açığa çıkma ihtimali kuvvetli. Buna olumlu tarafından bakacak olursak; ilişkilerdeki bağımlılık temalarını anlamamız açısından güzel bir fırsat. Konfor alanlarımız için neyi göz ardı ediyoruz diye düşünsek iyi olur. Evde olduğumuz süre boyunca anladık aslında ne kadar gereksiz şeyler için enerji harcadığımızı. Kendi kendimize neleri yapabileceğimizi öğrendik, ihtiyacımız olmayan binlerce şeye para harcadığımızı anladık. Bağımlısı olduğumuz şeyler gerçek ihtiyaçlarımız değilmiş aslında. Hayat bir anda sadeleşti. Belki de çoğumuza iyi geldi bu sadelik. Bu arada hepimiz aslında gizli birer fırıncı olduğumuzu da keşfettik galiba J

Dolunayın Boğa burcundaki Merkür’ü de tetiklemesi ile birlikte, “istikrar”, “güvence”, “süreklilik” kavramlarının anlamını bir kez daha gözden geçirmemiz de gerekecektir. İkizler, somut gerçekler arasında bağlantı kurmamızı isteyecek. Bizi güvende tutacak olan şey nedir? Geleceğimizi nasıl garanti altına alacağız? Bundan sonra ne olacak? Tüm bunlar haklı sorular ve kaygılar elbette. Boğa’nın istikrar ve güven arzusu bir şekilde sarsıldı karantina günlerinde.

Sonuçta Ay düğümleri öncü burçlardan değişken burçlara geçiyor. YENİ “BİZ”e uygun şekilde evrilmeye gönüllü olmamız gerekir. Değişime direnç dalımızın kırılmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Tüm bunların cevabını arayacağız tamam ama bir nokta daha var vurgulamamız gereken; o da Mars Kova!

Geçerliliğini yitirmiş olan her şeye başkaldırabilen bir enerjiden bahsediyoruz. Sıradan olmak istemez Mars Kova. Değişim için gereken cesareti göstermekten korkmamamız gerekiyor belki de.

Bulduğumuz cevaplar varsa uygulamak için yürek de olmalı. Hayatımızda ne olmak, nerde olmak veya kiminle olmak istediğimize karar verdiysek; ilk adımı atacak cesaretimiz de olmalı. Daha önce yapılmamış, denenmemiş, hatta belki de aykırı kaçacak bir adım bile olabilir bu. Mars bizden yine de bu cesareti göstermemizi istiyor. Dolunaya kare açı yaparak vermek istediği mesaj bu bana göre.

Neptün’ün buradaki rolü teslimiyeti öğretmek olacak sanırım. Teslim olmak bir yerde ölmeyi kabul etmek yani kontrolü bırakabilmektir. Gerçeklerle yüzleşmekten korkmadan, geride kalması gerekenlerle vedalaşmak. Kısacası dolunayın ana teması; ölüm gibi gelse de eskiyi bırakabilmek ve köklerimizin yeni filizler vereceği yere yol alabilmektir.

 

O zaman bu dolunayın ödevi şöyle;

Gerçekliğimizi gözden geçirmek

İç gözlem yaparak, kendimizi sorgulamak

İşlevsel olmayan her şeyi geride bırakmak

Yeni kararlar almak için cesaret bulmak

Yorum Ekle