Yükleniyor...

14 Aralık 2020 Güneş Tutulması

13 Aralık 2020

14 Aralık 2020 yılının son güneş tutulması Yay burcunda gerçekleşiyor. Sabah yıldızı Venüs, tutulma gününü müjdeleyen, ufuktan ilk doğan gezegen olarak kendisini gösteriyor. Evet tutulmanın kendisi başlı başına önemli ancak tutulma enerjisine renk katan diğer temaları da göz önünde bulundurmalıyız bana göre. Venus ve Mars gibi mesela..  

Venus ufuktan yükselen ilk gezegen olarak kendi enerjisini gökyüzüne yüklüyor ve bize yeni tohumlamanın müjdesini veriyor. Güneş’in arkasında bir süre gözlerden uzaklaşacağı döneme az kaldı. Gözden kaybolmadan önce gerek özel gerekse sosyal ilişkilerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor.

Venüs’ünTutulma sırasında Juno ile kavuşum halinde olduğunu düşünürsek; hayatımıza kimleri çektiğimiz, hangi gruplarla nasıl ilişki kurduğumuz son derece önemli hale geliyor. Jupiter/Saturn kavuşumuyla olan etkileşimi de düşünürsek, uzun soluklu ve güvenilir ilişkiler kurmak için son ayarlamaları yapmamız isteniyor bizden. Bu ikili Oğlak burcunda son kez birleşerek bize sorumluluklarımızı hatırlatıyorlar çünkü.

“Hayatımıza dair hedeflerimiz nedir?”

“Hedefe ne kadar yaklaşabildik? Bunun için ne yaptık?”

“Doğru kişilerle mi yürüyoruz?”

Tüm bunların cevabı sizin için netse sorun yok.. Yeni sayfa açmaya hazırsınız demektir. Çünkü artık geriye dönüş yok. Yeni dönem için yeni şartlar oluşmaya başlayacak, hem de son derece hızla ilerleyecek olaylar.

Bunun için Zemin bu yılın başında Pluto, Saturn, Jupiter üçlüsü tarafından hazırlanmıştı zaten.

Tüm dünya kabuğuna çekildi, nefeslerimizi tuttuk ve uyumlanmaya çalıştık. Bildiğimiz düzen bozuldu. Olmaz dediklerimiz oldu. Hayrete düştük. Bu duruma korkuyla yaklaşmak bizi yeni sisteme hazırlamayacak bu kesin. Korkuya teslim olmak yerine,  maceraya gönüllü olmak daha hızlı adapte olmayı sağlayabilir.

Venus’ün sabah yıldızı olarak savaşçı, gözüpek, girişken özellikleri daha ön plandadır. Belki de Venus gözden kaybolmadan önce, can simidi olarak bize yol göstereci kimliği ile gökyüzünde yerini alıyordur. Jupiter/Saturn ikilisiyle flörtü almamız gereken kararları hatırlatıyor olabilir bize. Venüs’ün tutkulu enerjisi Güneş tutulmasıyla perçinleniyor. Yani neyin tohumunu atıyoruz ve ne kararlar aldık  hayatımıza dair? Cevapları siz biliyorsunuz..

Diğer önemli konu ay düğümlerinin Neptün ile etkileşimi ve Mars Eris kavuşumu. Eris mitolojide fitne ve fesat tanrıçası. Hikayeye göre Truva savaşını çıkaran tanrıça. Savaş alanında yaralı askerleri görmekten ve onların çektiği acıdan keyif alan tanrıça. Erkek kardeşi ise Mars! İki kardeş bu tutulmayla işbirliği halinde.  Bir kardeş fitne ve fesat ile ortalığı karıştırırken, diğer kardeşine (savaş tanrısına) zemin mi hazırlıyor acaba..

Neptun gezegeninin de gerçekleri görmemize engel olan özelliğini düşünürsek. İçinden geçtiğimiz dönemde duyduğumuz haberlerin, dinlediğimiz kaynakların pek de güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. İşte tutulma tam da böyle bir zeminde gerçekleşiyor. Merkür de ay düğümleriyle birlikte Neptun’ün yanıltıcı enerjisine kapılmış olacak. Bu durumda Neptün enerjisini sezgisel akıla rehberlik olarak kullanmayı önerebilirim. Bu da ancak farkındalıkla olabilir elbette.

Bana göre İkizler-Yay aksındaki tutulmaların ana mesajı yarınla, ideallerle, inançlarınla değil biraz da bugünle, gözünün önündekiyle, içinde bulunduğun çevreyle ilgilen.  Yarına giden yollar, önümüzdeki adımlarla aşılır. İlk adımı hangi yöne atacağımıza karar vermek için, şimdi içinde bulunduğumuz yolun durumunu doğru tahlil edebilmeliyiz. Fikrimizin olması için bilgimizin olması şart. Sağlıklı muhakeme yapamadığımız taktirde, idealimizdeki yarına ulaşmamız da mümkün olamaz. Ben böyle okuyorum tutulma enerjisini.

Eğer doğru soruları sormaya, karar vermeye, dikkatimizi odaklamaya ve en önemlisi dinlemeye gönüllü değilsek  hayatla mücadelemiz keskin bir viraj alacak demektir.  

Yolumuz açık olsun..

Yorum Ekle